444 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Birevim

Birevim Hakkında Şikayet Var mı?

BİREVİM kurulduğu günden bugüne, tasarruf sahiplerinin deneyimini kusursuz hale getirmek için tasarruf sahiplerinin şikayet, beklenti ve isteklerini dinler, en hızlı şekilde çözüm sağlar. İnsan merkezli finans anlayışla BİREVİM şikayet sayısını minimumda tutar, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşır. Tüm tasarruf sahiplerinin fikirlerine değer veren BİREVİM yorumları ve şikayetleri inceleyerek, tüm şikayetlerin çözüme kavuşması için var gücüyle çalışır.

Sektörünün En Yüksek Müşteri Memnuniyeti Sağlayan Markası

Her firmanın olduğu gibi BİREVİM’in de şikayetleri olabilir. Ancak bu noktada önemli olan şikayet ve yorumların hızlıca çözüme kavuşturulmasıdır. Bu doğrultuda BİREVİM, 4 yıldan bu yana sektörünün “En Yüksek Müşteri Memnuniyeti Sağlayan” tek markasıdır. Nitekim Şikayetvar tarafından gerçekleştirilen ve en iyi müşteri deneyimi yaşatan markaların belirlendiği A.C.E Awards’da 3 yıldır sektörünün “En Yüksek Müşteri Memnuniyeti Sağlayan Marka Ödülü”ne BİREVİM layık görülmüştür. Bu başarısının arkasında BİREVİM şikayet ve yorumlarının özenle incelenerek, hızla çözüme kavuşturulması bulunuyor.

BİREVİM Şikayetleri En Hızlı Şekilde Çözüme Kavuşturur

BİREVİM şikayetlerini, sikayetvar.com adresinden inceleyebilirsiniz. Bu platformda tasarruf adaylarının çeşitli konulardaki yaptıkları şikayetler, hızlıca değerlendirilerek en kısa sürede çözüme kavuşturulur. Zira BİREVİM satış öncesi ve satış sonrasında müşterilerine her zaman memnuniyet sunar. BİREVİM hakkında şikayet oluşturan müşteriler hızlı bir şekilde çözüme kavuşur. Bir şikayet oluşturulduktan sonra BİREVİM tarafından şikayet okunur ve incelenir. Daha sonra şikayet hakkında gerekli araştırmalar yapılır ve firma içerisinde ilgili kişiye şikayet yönlendirilir. Yetkilimiz şikayet ile ilgili detayları öğrendikten sonra çözüm üretir ve sorunu gidermek adına müşterimiz ile iletişime geçer.

Müşteri Memnuniyeti BİREVİM’de!

BİREVİM şikayetleri hakkında tüm işlemler çok hızlı gerçekleştirilir. Temel hedef, tasarruf sahiplerinin bekletilmemesi ve çözümün hemen üretilmesidir. Bu sayede BİREVİM ilk kurulduğu günden itibaren tasarruf Sahiplerinin memnuniyetini her zaman en üst seviyede tutar. Bu özelliği ile sektöründeki diğer markalar içinde henüz aynı başarıyı elde eden bir şirket bulunmamaktadır. Tasarruf sahiplerinin şikayetlerine ortalama 70 saat gibi bir sürede geri dönüş yapılır ve en kısa sürede çözüme kavuşturulması amaçlanır. BİREVİM hiçbir şikayeti çözümsüz bırakmamak için var gücüyle çalışır.

BİREVİM’in en büyük referans kaynağı yine müşterileridir. Nitekim BİREVİM, %99 memnuiyet oranı ile şikayetleri çözüme kavuşturan firmaları arasından liderliğini sürdürmeye devam etmektedir. BİREVİM tüm tasarruf sahiplerinin fikirlerine değer verir ve her türlü konuda yardımcı olmaktan memnuniyet duyar. BİREVİM ile ilgili şikayet, fikir veya yorumlarınız varsa https://www.birevim.com/iletisim.html ‘den iletebilirsiniz.

 

Benzer Yazılar
BirevimHaber

BİREVİM Rekor Teslimat Yaparak Sektörüne Damga Vurdu

BirevimGenelMerak Edilenler

Dekorasyon Sırları ile Evinizi Güzelleştirin

BirevimSesli Makaleler

Birevim Sıra Tespiti (Çekiliş) Sonuçları ve Zamanı

Birevim

Birevim Ev Hesaplama Programı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir