444 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Genel

Tasarruf Finansman Kanunu Yasalaştı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen tasarruf finansman şirketlerinin denetlenmesine ilişkin kanun Cumhurbaşkanı’nın onayıyla yasalaştı. Yasaya göre, Finansal Kiralama Şirketleri, Faktoring Şirketleri ve Finansman Şirketleri Kanunu yanında bazı kanunlarda da değişiklik yapıldı. Peki, Tasarruf Finansman Kanunu nedir? Tasarruf şirketlerini ve tasarruf sahiplerini şirketleri bu süreçte neler bekliyor? Hangi maddeleri kapsar?

Tasarruf Finansman Kanunu Nedir?

Tasarruf Finansman Kanunu, Tasarruf Finansman şirketlerinin denetlenmesine ve tasarruf finansı sektörüne bir düzenleme getiren bir kanundur. Bu kanunla birlikte tasarruf finansı faaliyetlerinde bulunan şirketlerin belirli kritere sahip olmasını zorunlu kılarken, sektöre de yasal zemin kazandırılıyor.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasaya göre, finansman şirketleriyle iş birliği içinde olan tasarruf sahiplerinin tasarruf finansmanı sözleşmesiyle birlikte, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe olmaksızın, cayma hakkına sahip olacaklarını öngörüyor. Böylece katılım bedeli dahil, tüm tasarruf miktarı da geri ödeneceği kabul edilmiş oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan Resmi Gazete’de yayınlanan tasarruf finansman kanun yasalaştı. Böylece tasarruf finansman şirketlerinin fon havuzunda bulunan tasarruflar amacı dışında kullanılamayacak ya da hacze uğramayacak.

Aynı zamanda tasarruf finansman BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından, finansman şirketlerinin kuruluş izinleri, en az 5 üyesinin aynı yönde oluşacak ortak oyuyla verilecek.

Tasarruf finansman yasası nezdinde, tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon TL olurken, kanun ile birlikte BDDK belli standart ve sınırlama yetkisine sahip olacak.

Tasarruf Finansman Kanunu Neleri Kapsar?

Tasarruf finansman şirketlerinin faaliyetlerinden yararlanan birçok kişi, tasarruf finansman nedir konusunu da merak edebiliyor. Tasarruf finansman, kişilerin bir sözleşmeyle, belirli şartlar altında konut, işyeri ya da araç sahibi olmaları için faizsiz tasarruf finansı sağlanması olarak açıklanabilir.

Günümüzde kişilerin ev, işyeri ya da araç sahibi olabilmeleri için tasarruf finansmanı kapsamında veren pek çok firma bulunuyor. Bu firmalar, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen Tasarruf Finansman Yasası’na göre denetlemeye alınacaklar ve tasarruf fon havuzunda biriken tasarruflar amacı dışında hiçbir şekilde kullanılmayacak.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Tasarruf Finansman Kanunu şartları arasında bulunan bazı maddeler şu şekilde;

  • Tasarruf finansman faaliyetlerinde; çalışma bedeli, tahsisat, tasarruf fon havuzu, tasarruf finansman faaliyeti” gibi kavramlara göre işlemler gerçekleştirilecek.
  • Çalışma bedeli (Organizasyon ücreti), finansman sözleşmesinde geçen ve tasarruf fon havuzu yönetimi karşılığı ödeyecekleri tutar olarak geçecek.
  • Tasarruf finansman şirketlerinin sermaye tutarı 100 milyon TL olacak ve BDDK tarafından belli standart ve sınırlamalarla düzenlenecek.
  • Finansman şirketlerinin mali durumlarda zayıflığının olması durumunda BDDK tarafından ilave tedbirler aldırılacak.
  • Sistemden yararlanan kişilerin cayma ve sözleşmede fesih hakkı olacak. Katılım bedeli şirkette kalırken, geri kalan tüm ödemeler, müşteriye geri ödenecek.

Kabul edilen kanuna göre tasarruf finansman şirketleri yalnızca, çatılı iş yerlerini ya da taşıt sahibi olmaktan doğan borçları finanse edecek.

BDDK Tarafından Denetim Yapılacak

Yasaya göre faizsiz finans şirketlerini BDDK denetleyecek ve gözetim ya da denetime tabi olan kuruluşlardan, uygun olanlar da birliğe katılabilecek. Aynı zamanda BDDK, şirketlerin tasfiye sürecinde, yeni müşteri kabul etmelerine izin vermeyecek.

Tasarruf finansman şirketlerine denetim yapılacak ve firmaların sundukları plana aykırı şekilde davranmaları durumunda, müşterilerin hak ve menfaatlerini gözeterek, Tasarruf Finansman Şirketleri’nin BDDK kararıyla tasfiye izinleri de kaldırılacak.

Tasarruf Finansman Şirketleri

Tasarruf Sahiplerinin cayma ve sözleşme fesih haklarına aykırı davranacak tasarruf finansman şirketleri, cezai hükümlere de uymak zorunda kalacak. Bu cezai hükümlere göre tasarrufa dayalı faizsiz finansman şirketleri, fesih kurallarına uymadıkları durumlarda 62 bin 500 TL’den az olmamak kaydıyla, aykırı olan durumlarına göre işlem tutarının 5 katı cezaya çarptırılacak.

Tasarruf finansman sözleşmesine göre, aykırı davranan tasarruf finansman şirketleri 25bin TL’den 50bin TL’ye kadar idari para cezası hükmüne çarptırılacak. Finansman şirketlerinin faaliyetlerinden yararlanan birçok kişi, tasarruf finansman şirketleri hangileri konusunu da merak ediyor.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Tasarruf Finansman Kanunu’nu destekleyen finansman firmalarından BİREVİM bu konuda oldukça net tavır sergiliyor.

Tasarruf Finansman Şirketi BİREVİM

Tasarruf finansmanı konusunda kendini geliştirmiş ve müşterilerine insan merkezli hizmet anlayışıyla yaklaşan finansman şirketi Birevim yasal düzenlemeye en hazırlık tasarruf finansman şirketidir.

Zira kurulduğu ilk günden bu yana Tasarruf Finansı felsefesini anlatmak ve ülkemizde tasarruf bilinci oluşturmak için faaliyetlerini sürdürüyor.

Borçlanmadan küçük tasarruflarla, dar gelirli kişilerin de istedikleri eve, arabaya ya da işyerine sahip olabilmeleri için, ihtiyaçlarına uygun faizsiz ev ve araba sahibi yapan Birevim, yenilikçi finansal çözümleriyle de ön plana çıkan bir finansman şirketi olarak hizmet veriyor.

BİREVİM, ülkemizin şartlarına kısa sürelerde ve düşük maliyetlerle tasarruf sahiplerine, uygun bütçelerde ev ve araba sahibi olmalarına vesile oluyor.

Benzer Yazılar
Birlikte TasarrufGenel

Tasarruf Finansman Sektörünün Önü Çok Açık!

BirevimGenelMerak Edilenler

Dekorasyon Sırları ile Evinizi Güzelleştirin

Birlikte TasarrufGenelSesli Makaleler

Birlikte Tasarruf Finansı Nasıl İşler?

Genel

Evinizi Taşırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Önemli Adım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir